Hírek

Blog

A gyár falai között és otthon – egyensúlyban a vállalkozás és a család

Spread the love

Amikor belevágtunk a vállalkozásba, nem az volt a kérdés, hogy sikerül-e, hanem az, hogy hogyan oldunk meg minden akadályt – mert feladni soha nem volt opció.

A kezdeti nehézségek és kihívások – döntések, amelyek meghatároznak

Vannak olyan döntések az életben, amelyek nem egyik napról a másikra születnek meg. Hosszú évek munkája, rengeteg erőfeszítés és elhivatottság kell hozzá, hogy az ember egy hivatásban elismertté váljon.

Ezt a fogtechnikában értem el – egy olyan szakmában, amelyben teljesen egyedül kellett helytállnom egy idegen országban. Hódmezővásárhelyen tanultam, Baján dolgoztam, majd Zentán is felépítettem a saját szakmai elismertségemet.

Aztán jött egy döntés, amely teljesen új irányba terelte az életemet. 2006-ban, amikor államvizsgát tettem, egy biztos jövő is a kezembe került: állandó munkaszerződés egy állami fogtechnikai laboratóriumban. Ugyanebben az időszakban viszont egy másik ajtó is kinyílt előttem: lehetőségünk nyílt arra, hogy a férjemmel közösen elindítsunk egy saját vállalkozást.

Az egyik út a biztosat jelentette, egy olyan hivatást, amelyben már bizonyítottam. A másik egy teljesen új terület volt, tele ismeretlen kihívásokkal. Tudtam, hogy ha belevágok a vállalkozásba, feladom az álmomat, de mégsem volt bennem félelem. A pillanat, amikor meghoztam a döntést, kettős érzésekkel töltött el: szomorú voltam, mert lezártam egy korszakot, de izgatott is, mert tudtam, hogy valami új kezdődik. Egy olyan fejezet, amelyben nem egyedül kellett bizonyítanom, hanem egy közös álmot építettünk.

A női vezetővé válás útja – felkészültség, bizalom és nyugodt hatékonyság

Egy hagyományosan férfiak által dominált iparágba belépni nem volt egyszerű. Tudtam, hogy a szakmai döntések nagyobb része a férjem vállán nyugszik majd, de nem akartam csupán a háttérből figyelni. Mindig felkészültem, tájékozódtam, és biztos voltam benne, hogy ha kérdés merül fel, akkor a válaszaim megalapozottak lesznek.

A fordulópont akkor érkezett el, amikor elvégeztem a közgazdasági egyetemet. A tanulás nemcsak a fejlődés eszköze volt, hanem a vezetői stabilitás alapja is.

Számomra a vezetés nemcsak stratégiai döntésekről szól, hanem az emberekről is. Egy nehéz projekt során a megrendelő bizalmatlan volt, hogy el tudjuk-e végezni a feladatot. Nem technikai érvekkel kellett helytállnom, hanem azzal, hogy motiváltam a csapatot és hittem bennük. A projekt sikeresen lezárult, és ekkor éreztem először, hogy igazi csapat vagyunk.

A család és a munka egyensúlya – a megtalált harmónia

A vállalkozás építése közben a családi életet is egyensúlyban kellett tartani. Az irodánk a családi házunkban működött, ami segítette a rugalmasságot. Mindig tudatosan figyeltem arra, hogy a lányaink, Fanny és Anna, megkapják azt a figyelmet, amire szükségük van. Ha megbillent az egyensúly, megálltam egy pillanatra, és átgondoltam, hogyan csinálhatnám jobban.

A hosszú távú egyensúly fenntartása tudatos döntések sorozata volt: a munkaidő betartása, a baráti kapcsolatok ápolása és a folyamatos fejlődés. Ma már különösen büszke vagyok arra, hogy Fanny nemcsak a tanulmányait folytatja, hanem aktívan részt vesz a cég életében is. Egyre nagyobb szerepet vállal a vállalkozásban, és ez számomra is hatalmas öröm, hiszen látom benne azt a kitartást és elszántságot, amellyel mi is elindultunk ezen az úton.

Emellett büszkeséggel tölt el az is, hogy a vállalatunkban a hagyományosan férfiak által dominált iparágon belül kialakult egy erős női vezetői csapat is. Ezek a kolléganők nemcsak szakmailag kiemelkedőek, hanem határozottságukkal, kreativitásukkal és elkötelezettségükkel hozzájárulnak a vállalat sikeréhez. Ők is bizonyítják, hogy a vezetés nem nemi kérdés, hanem elhivatottság és tudás kérdése. Egy támogató, együttműködő közegben dolgozunk, ahol a női és férfi vezetők egyaránt a fejlődést és az innovációt helyezik előtérbe.

Tanácsok női vállalkozóknak

  • Az egyensúly folyamatos munka eredménye.
  • Fókuszálj a feladatokra, ne vessz el a részletekben.
  • Építs támogató közösséget.
  • Tanulj és fejlődj folyamatosan.

A család és a vállalkozás egyensúlya nem egy végső cél, hanem egy folyamatosan mozgó, finomhangolást igénylő folyamat. De ha tudatosan figyelünk rá, akkor nemcsak sikeres vállalkozást, hanem harmonikus családi életet is építhetünk.